Dzieje kościoła - Szafarnia

Idź do spisu treści

Menu główne

Dzieje kościoła

NASZA WIEŚ



Zarys historii kościoła ewangelickiego w Szafarni


Rok 1865 - 1953

W pierwszej połowie XIX wieku licznie napłynęli do Szafarni osadnicy wyznania ewangelickiego, których w roku 1855 włączono do parafii w Nowym Mieście Lubawskim. Pierwsze wówczas dla nich nabożeństwo w lokalu zastępczym odprawił ks. Konstantin Wannovius z Lubawy. W roku 1865 wzniesiono w Szafarni ewangelicka szkołę ludową. Odrębnego kaznodzieje powołano w tej miejscowości w roku 1891. Został nim Paul Hermann Muller. W 1894 roku Szafarnia stała się samodzielną parafią. Z tej okazji dnia 17 czerwca 1894 roku przybył z Gdańska superintendent generalny ks. Gustaw Adolf Doeblin i odprawił w izbie lekcyjnej miejscowej szkoły ludowej nabożeństwo dla licznie zgromadzonych tam wiernych. W  1894 roku założono cmentarz ewangelicki. W 1895 roku w Szafarni żyje 285 ewangelików,  w Kącikach - 10, Pokrzydowie - 45, Czyste Błota - 41, Szramowo - 24, Tereszewo - ok.100, Tomaszewo powiat Lubawa - 100, Zbiczno - 260. A więc Parafia w tym czasie liczyło ok. 1000 dusz. W  marcu 1901 roku położono kamień węgielny pod budowę kościoła. Dzięki finansowemu wsparciu Bratniej Pomocy Gustawa Adolfa- Gustaw Adolf Verein budowę szybko zakończono i 20 czerwca 1902 roku mogło się odbyć poświęcenie tego obiektu sakralnego dokonanego przez ks. G. A. Doeblina.



  Fotografia kościoła oraz plebanii:  wykonana w okresie międzywojennym


Kościół z czerwonej wypalonej cegły wzniesiony w stylu neogotyckim. Wieża z zegarem zakończona smukłą iglicą osiągała 36 m wysokości. Zawieszono na niej trzy dzwony wzywające wiernych do modlitwy; podczas pierwszej wojny światowej - w roku 1917 dwa z nich władze niemieckie skonfiskowały na cele militarne. Kościół budowany był przez majstra budowlanego W. Bauer z Nowego Miasta Lub. W oknach, także w rozecie nad ołtarzem, wstawiono witraże, ufundowane przez właścicieli ziemskich L. Bibelje z Pokrzydowa i H. Borman z Bachotka. Dwa małe i okrągłe, szklane (z wizerunkiem Petrus i Johannes) na chórze pochodziły od właściciela ziemskiego W.v.D Leyen (Niedeck), który od 1921 roku patronował kościół. Świeczniki na ołtarz ofiarowało stowarzyszenie młodych kobiet z Brandenburga. Wyjątkowo szanowanym prezentem była biblia cesarzowej Auguste Victoria Friederike Luise Feodore Jenny von Schleswig-Holstein Sonderburg- Augustenburg, małżonka cesarza Wilhelma II z jej osobistą dedykacją „ Kto ma syna Bożego, ten ma życie; kto nie ma syna Bożego, nie ma życia.” Ofiarodawca krzyża z brązu jest już nie znany. Po zakończeniu prac budowlanych drogę do kościoła wytyczała  100 m lipowa aleja wychodząca z drogi wiejskiej (która istnieje do dzisiaj).




Na fotografii: wujkowie Tadeusza Majewskiego rok 1943



Fotografia: rok 1938



Poczet duchownych ewangelickich w SZAFARNI:

1891
1895 ks. Paul Hermann Muller kaznodzieja pomocniczy       
1895
1900 ks. Paul Hermann Muller proboszcz
1900
1906 ks. Karl Hermann Frank Hillenberg proboszcz
1097
1911 ks. Johannes Bruno Haack proboszcz
1912
1916 ks. Albert Maecklenburg proboszcz
1916
1945 nie było stałego miejscowego księdza

Opiekę duszpasterską sprawowali I nabożeństwa odprawiali:

1916
1918 ks. Benno Max Rauch wikariusz z Brodnicy
     1918       ks. Reinhold Dieball proboszcz z Konojad         
1918
1922 ks. Friedrich Breithaupt dywizyjny kapelan rez.    
1922
1923 ks. Karl Partecke wikariusz z Brodnicy            
1923
1934 ks. Karl Theodor Dross proboszcz z Brodnicy
1934
1945 ks. Erich Birkholz proboszcz z Brodnicy    

Ostatnie ewangelickie nabożeństwo w Szafarni odprawił 14 stycznia 1945 roku superintendent i proboszcz  w Brodnicy ks. Erich Birkholz. W związku z nadchodzącym frontem wierni opuścili dotychczasowe miejsce zamieszkania i 19 stycznia 1945 roku ewakuowali się na zachód. Pozostawiony bez opieki i nieremontowany kościół uległ stopniowo zniszczeniu. Latem 1953 roku został rozebrany. Pozostał po nim pusty plac oraz aleja lipowa do niego prowadząca. Plebania służyła przez pewien czas po wojnie celom dydaktycznym - spełniała rolę szkoły. Później przechodzi w ręce prywatne zostaje odrestaurowywana i stopniowo przywraca się jej pierwotny okazały wygląd.  



Pierwsza taka inicjatywa

Leżąca w gminie Kurzętnik wieś Szafarnia miała w dniu 8 czerwca 2009 roku symboliczna uroczystość, wybiegającą poza zwykłą codzienność, było ekumenicznie i międzynarodowo.   
           
W kameralnej uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy na dawnym cmentarzu ewangelickim udział wzięli nieliczni mieszkańcy wsi, parafianie z ewangelicko- augsburskiej parafii w Rypinie, przedstawiciele władz gminnych i sołectwa oraz goście z Niemiec.



Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy w Szafarni. W środku czyta dr Rudolf Birkholz, z lewej stoi ks. Michał Walukiewicz z parafii Ewangelicko-Augsburskiej we Włocławku, a z prawej współorganizator Tadeusz Majewski   

                                                                                                    
Chcemy aby to miejsce symboliczne, było miejscem pamięci. Miejscem, które służy przyszłym pokoleniom, bo pamięć o przyszłości zawsze musi służyć jednemu celowi-pojednaniu, zrozumieniu, szacunkowi. Przeszłość nie sposób lekceważyć i zapomnieć, żadnego rodzaju przeszłości, a zwłaszcza przeszłości związanej z miejscem takim jak to- cmentarzem, z mieszkańcami tego regionu, z ich wiarą i życiem. Historia pokazała bardzo wyraźnie, że jeśli jakiś naród, albo społeczeństwo odcina się od swojej przeszłości, to traci wielkie bogactwo. Traci wielką szansę wykorzystania nauki poprzednich pokoleń dla swojego życia- zwracał się do zebranych ks. Proboszcz Michał Walukiewicz.  
                                                                               
Jako ludzie wiary, jako chrześcijanie chcemy pamiętać o przeszłości, o tych którzy byli przed nami. Chcemy pamiętać o tym dla przyszłości. Chcemy, aby jak mówi psalmista- pamięć trwała na tym miejscu z pokolenia w pokolenie, abyśmy mogli kolejnym generacjom przekazywać to co ważne, to co istotne, to co służyć może wzajemnemu szacunkowi i zbudowaniu. Temu niech służy to miejsce, niech będzie świadectwem dla przyszłych pokoleń- tolerancji, wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy ludźmi różnych kultur, narodów, języków i wyznań - kończył administrator parafii we Włocławku, Lipnie i Rypinie.

Cytat - z wygłoszonego przemówienia przez dr Rudolfa Birkholza: "Przyznam, że stoję tutaj między wami z wielką radością i wdzięcznością. Kiedy byłem tutaj po raz ostatni z moim ojcem w lecie 1944 roku, jako mały chłopiec uczestniczyłem w zajęciach małej szkółki niedzielnej tutaj w kościele. Wtedy nie było to do pomyślenia, co dzieje się dzisiaj, że możemy stanąć wszyscy razem wspólnie , w otoczeniu życzliwych nam ludzi. Parafia ewangelicka, która tutaj istniała, pierwszą rzeczą jaką założyła to cmentarz.  Parafii już nie ma od pół wieku, można powiedzieć, że została rozwiana na cztery strony, a ku pamięci tych wszystkich, którzy tu kiedyś żyli" Rudolf Birkholz odczytał po polsku fragment psalmu 90- tego.


Odezwa ks. bp Michała Warczyńskiego



Opracował: Tadeusz Majewski.

materiały źródłowe - prywatne archiwum Tadeusza Majewskiego


Następne artykuły:     

budowa i dzieje szkoły w Szafarni                                                                                                                                                                                                                            





Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego